Voditelji:
Irena Jurdana, Biserka Rukavina i Sandra Tominac Coslovich
Podmorski svjetlovodni kabeli jedan su od glavnih dijelova nacionalnih i međunarodnih telekomunikacijskih mreža. Svakodnevna ovisnost suvremenoga društva o internetskoj mreži uzrokuje potrebu uvođenja brzog interneta do svih korisnika, pa i do onih na najudaljenijim jadranskim otocima. Time podmorska kabelska infrastruktura, kao prijenosni medij, dobiva vitalni značaj za globalno društvo i postaje jedan od važnih strateških ciljeva razvoja Republike Hrvatske. Predavanje je namijenjeno svim zainteresiranima, a predavači će pokušati dati odgovore na pitanja tko, kako, gdje i pod kojim uvjetima obavlja ovu specifičnu djelatnost polaganja podmorske kabelske infrastrukturem, koja znatno podiže kvalitetu života građana i, uvjetno rečeno, briše granice.
Click to join: Zoom Meeting
Životopis:
Irena Jurdana izvanredna je profesorica na Zavodu za elektrotehniku, automatiku i informatiku Pomorskoga fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Diplomirala je na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu te stekla naziv diplomiranog inženjera elektrotehnike. Školovanje je nastavila na istom fakultetu i 2007. stekla akademski stupanj magistra znanosti iz znanstvenoga područja tehničkih znanosti, znanstvenog polja elektrotehnike, smjer telekomunikacija i informatika. Na Pomorskom fakultetu u Rijeci obranila je 2011. doktorski rad i time stekla akademski stupanj doktora znanosti iz znanstvenog područja tehničkih znanosti, polja tehnologija prometa i transport, grane pomorski i riječni promet. Od 1990. do 2006. radila je u HT-Hrvatskim telekomunikacijama na poslovima razvoja i planiranja svjetlovodne mreže Republike Hrvatske. Od 2005. godine sudjeluje u izvođenju nastave na Pomorskom fakultetu te, kao vanjski suradnik, na Tehničkom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Od 2019. obnaša dužnost prodekanice za nastavu i studente Pomorskoga fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Njezini istraživački interesi uključuju metode modeliranja i analizu raspoloživosti optičke mreže za prijenos informacija, primjene optičkih komunikacijskih i senzorskih sustava u pomorstvu, metode obrade signala u pomorskim sustavima te teme povezane s analizom utjecaja podmorske kabelske mreže na okoliš.
Biserka Rukavina izvanredna je profesorica na Pomorskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Doktorirala je 2010. godine na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Splitu. Predstojnica je Katedre za društvene znanosti te nositeljica grupe pravnih kolegija na različitim studijskim programima. Jedno od njezinih područja interesa jest i pravno uređenje pomorskog dobra i morskih luka. Znanstvenu produktivnost ostvaruje sudjelovanjem na međunarodnim i domaćim znanstvenim konferencija te znanstvenoistraživačkim djelovanjem u svojstvu suradnice na više međunarodnih i nacionalnih projekata, među kojima i na projektu matičnoga fakulteta Održivi razvoj podmorske kabelske infrastrukture: tehnički i pravni aspekti. Članica je Hrvatskoga društva za pomorsko pravo te radnih skupina za izradu komentara i pravnih propisa iz područja pomorstva.
Sandra Tominac Coslovich izvanredna je profesorica na Katedri za strane jezike Pomorskoga fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Diplomirala je na Filozofskom fakultetu u Rijeci i stekla zvanje profesora engleskoga i hrvatskog jezika i književnosti. Doktorirala je 2010. godine na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu na temu analize medijskoga govornog diskursa. Od 2002. godine radi na Pomorskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, gdje predaje na kolegijima pomorskoga engleskog jezika. Sudjelovala je na dvama projektima izrade terminološke baze strukovnog nazivlja (STRUNA) Hrvatske zaklade za znanost, koje je koordinirao Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje, te na projektu Održivi razvoj podmorske kabelske infrastrukture: tehnički i pravni aspekti. Područja njezina stručnoga interesa uključuju i prijevod pomorskopravne terminologije, pomorski engleski, analizu specijaliziranog diskursa te korpusnu lingvistiku. Suautorica je elektroničkog izdanja terminološkog rječnika Hrvatsko pomorsko nazivlje. Od 2009. godine konzultantica je Međunarodne pomorske organizacije (IMO) za pomorski engleski jezik (Maritime English) te članica odbora za radove Međunarodne konferencije za pomorski engleski jezik (IMO IMLA International Maritime English Conference – IMEC). Također, aktivna je članica Hrvatskog društva za primijenjenu lingvistiku (HDPL) te Društva za proučavanje i unapređenje pomorstva Republike Hrvatske.