There is not really anything new, if you know what has gone before. What is new to people is what they do not know about their history or the history of the world.
Harry Truman, 33. predsjednik Sjedinjenih Američkih Država
Da sprach es wieder wie ein Flüstern zu mir: „Die stillsten Worte sind es, welche den Sturm bringen. Gedanken, die mit Taubenfüssen kommen, lenken die Welt.
Friedrich Nietzsche, „Also sprach Zarathustra“
O kojim povijesnim događajima učimo u nastavi povijesti? O komu i/ili čemu se pišu znanstveni radovi i knjige, stvaraju radijske i televizijske emisije? O kojim se povijesnim događajima i osobama najžustrije razgovara u javnosti, što pobuđuje najviše komentara na društvenim mrežama? Ratovi, „velike“ povijesne osobe, stvaranje i nestajanje carstava i republika – to privlači pozornost i povjesničara i javnosti. O tome se pišu knjige i znanstveni radovi, stvaraju televizijske i radijske emisije. A što ako te „velike“ teme daju samo dio slike? Što ako o nekim događajima koji su uistinu ostavili golem trag u novijoj povijesti ne govorimo puno ili ne govorimo uopće? Je li to ona povijest koju ne znamo i o kojoj je govorio Harry Truman? Je li to promjena koja je došla tiho, na golubljim nogama, kako to piše Nietzsche? Što ako o nekim događajima koji su ostavili neizbrisiv trag u novijoj povijesti ne govorimo jer vrijeme i stranice trošimo na „velikane“, ratove, političku povijest? Što ako više vremena trošimo na posljedice, a iz vida smo izgubili uzroke?
Dana 15. kolovoza 1971. godine američki predsjednik Richard Nixon obratio se u televizijskom nastupu američkoj javnosti i objavio da Sjedinjene Američke Države napuštaju sustav na kojemu se temeljio ekonomski poredak nakon Drugoga svjetskog rata, dogovoren na konferenciji u Bretton Woodsu. Njegov je ključni dio bio sustav fiksnih valutnih tečajeva, odnosno njime je utvrđen paritet nacionalnih valuta prema američkom dolaru, a dolar je bio vezan uz zlato. Jednostavno rečeno, u svakom se trenutku u Sjedinjenim Američkim Državama moglo zamijeniti dolare za zlato. Nakon Nixonova govora sustav iz Bretton Woodsa zamijenili su „plivajući tečaj“ i fiducijarni novac. Tako je 15. kolovoza 1971. počeo kraj više od četvrt stoljeća stabilnoga ekonomskog rasta. Dolazilo je vrijeme ekonomskih kriza, zaduživanja država, naftnih šokova, novca bez pokrića. A o tom danu jedva da se može nešto čuti, pročitati ili pogledati. Zašto o bitnom ne govorimo koliko bismo trebali govoriti, barem kada je u pitanju povijest?
Dario Špelić
novinar je i urednik u Obrazovnom programu Hrvatskoga radija. Diplomirao je filozofiju i povijest na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a u Obrazovnom i dječjem programu HR-a radi od 1998. Uređivao je emisiju o hrvatskom jeziku Govorimo hrvatski i emisiju o prirodnim znanostima Divni novi svijet. Od 2000. uređuje i vodi Povijest četvrtkom, radijsku emisiju o povijesti, antropologiji i arheologiji, a od 2012. emisiju Dogodilo se na današnji dan, dnevni radiokalendar o događajima koji su obilježili povijest. Od 2013. do 2016. uređivao je i vodio TV emisiju o povijesti Treća povijest na HRT3. Bio je urednik redakcije Obrazovnog programa od 2008. do 2012., v. d. ravnatelja Hrvatskoga radija od srpnja 2012. do travnja 2013. te rukovoditelj Produkcijskog odjela obrazovanje i znanost HRT-a od srpnja 2013. do ožujka 2016.