Prijava za radionicu “Pipetiranja i mikroskopiranja” na linku
Radionice pipetiranja i mikroskopiranja namijenjene su zainteresiranoj mlađoj publici koja se možda po prvi put susreće s instrumentima kojima se znanstvenici svakodnevno koriste u radu – pipete i mikroskopi, a koje će posjetitelji imati priliku isprobati i sami.
Pipete omogućuju precizno uzimanje vrlo malih količina tekućine, pa će na ovoj radionici posjetitelji moći naučiti i vidjeti koliko je to 1 mikrolitar i koliki je volumen najmanje moguće kapljice koju vidimo golim okom, a koju možemo ispipetirati. Pritom će znanstvenice Centra za proteomiku pokazati kako se pipete koriste, a zatim će posjetitelji moći i sami pipetirati kapljice različitih boja i volumena.
Na radionici mikroskopiranja posjetitelji će imati priliku pod mikroskopom vidjeti ono što golim okom ne vidimo – stanice, najmanje jedinice živog bića koje izgrađuju cijelo naše tijelo i zahvaljujući kojima naše tijelo može sve što može. Pokušat ćemo uočiti razlike između različitih vrsta stanica i objasniti zašto su neke “zalijepljene” za podlogu, a neke “plivaju” i kako to izgleda pod mikroskopom kad se stanice organiziraju u tkiva.
Radionice traju 45 min (20 min pipetiranje, 20 min mikroskopiranje + obilazak laboratorija) i održavaju se usporedo, u dvije grupe s maksimalno pet sudionika. S obzirom na ograničenost prostora na radionicama će biti moguće sudjelovati jedino uz prethodnu registraciju na poveznici
Na kraju radionica posjetitelji će na dar dobiti slikovnice koje smo izradili u Centru za proteomiku, a koje su tematski vezane uz ono čime se mi, znanstvenici bavimo.
Paola Kučan Brlić
poslijedoktorandica je u Centru za proteomiku Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Bavi se imunologijom tumora, konkretno proučava stanice raka i istražuje nove načine na koje ih naše imunološke stanice mogu uništiti.
Jelena Železnjak
poslijedoktorandica je u Centru za proteomiku Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Proučava složene odnose između virusa i domaćina te istražuje na koji se način virusi skrivaju od imunoloških stanica.
Marija Mazor
poslijedoktorandica je u Centru za proteomiku Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Proučava kako se određeni organi brane od virusa i istražuje načine kako poboljšati terapiju raka.
Maja Cokarić Brdovčak
poslijedoktorandica je u Centru za proteomiku Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Bavi se dizajniranjem i istraživanjem cjepiva: proučava imunološke stanice i protutijela koja nastaju nakon cijepljenja i istražuje načine na koje različita cjepiva pomažu našem tijelu da se obrani od infekcije.
Cristina Paulović
projektna je menadžerica u Centru za proteomiku Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci i pruža administrativnu potporu znanstvenicima u prijavama i provedbi inozemnih i domaćih projekata.
Fran Krstanović
je doktorand u Centru za proteomiku Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Bavi se neuroimunologijom: proučava brojne aspekte virusne infekcije u mozgu.
Ema Bellulovich
magistrica edukacije biologije i kemije, viša je stručna suradnica u Centru za proteomiku Medicinskog fakulteta u Rijeci. Istražuje imunološki sustav i njegov utjecaj na stanice raka.