Imunosni sustav i mozak: ljubav ili mržnja?

Imunosni je sustav u mozgu puno važniji nego što se donedavno mislilo. Naime, dugogodišnja je dogma bila da imunosne stanice ulaze u mozak gotovo isključivo prilikom bolesti poput upale ili traume mozga, a danas znamo da je imunosni nadzor mozga važan i u zdravlju i u bolesti. Nedavno su opisane i limfne žile koje izlaze iz mozga, premda se dugo mislilo da takvo što ne postoji. Naš se laboratorij za molekularnu imunologiju bavi istraživanjima važnosti imunosnog sustava za pojavu i razvoj neurodegenerativnih bolesti mozga, posebno ulogom imunosnog sustava pri nastanku amiotrofične lateralne skleroze. Riječ je o vrlo teškoj bolesti koja uzrokuje smrt neurona koji reguliraju rad naših mišića, što, na kraju, dovodi do paralize i smrti. Trenutno za ALS nema lijeka i teško ju je dijagnosticirati. Štoviše, ne zna se ni točan način nastanka te bolesti, no zasigurno na nju utječu i genetski i okolišni faktori. Naš je cilj izučiti ulogu koju imunosni sustav ima u razvoju bolesti kako bismo je manipulacijom imunosnog sustava odgodili, ublažili ili izliječili. 

Ivana Munitić

je izvanredna profesorica na Odjelu za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci. Završila je Medicinski fakultet u Zagrebu 1997. godine i otada se bavi bazičnim istraživanjima. Radila je na Katedri za patofiziologiju u Zagrebu, na Nacionalnom institutu za zdravlje (NIH) u Bethesdi, SAD te Institutu Necker u Parizu, Francuska, gdje je i doktorirala iz područja imunologije. Od 2013. godine je na Odjelu za biotehnologiju u Rijeci, gdje je uspostavila Laboratorij za molekularnu imunologiju, te je voditeljica kolegija Imunologija, Metodologija znanstvenoistraživačkog rada i Neuroimunologija. 

Nikolina Prtenjača i Josip Peradinović

su doktorandi u Laboratoriju za molekularnu imunologiju na Odjelu za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci. Uspješno su završili diplomski interdisciplinarni studij Biotehnologija u biomedicini na Odjelu za biotehnologiju. Trenutno provode istraživanja u području imunologije i neuroznanosti u sklopu projekta „Kontrola neurodegeneracije moduliranjem sprege između upale i proteinopatije“. 

Scroll to Top