Mikročipovi u fokusu

Danas je nemoguće zamisliti svijet bez mikročipova. Oni su u središtu uređaja kojima se koristimo za rad, putovanja, održavanje kondicije i zabavu – od automobila do pametnih telefona i od MRI skenera do industrijskih robota i podatkovnih centara. U 2020. godini diljem svijeta proizvedeno je više od 932 bilijuna čipova. Pružanjem novih funkcionalnosti, boljim performansama i nižim troškovima sa svakom generacijom napredak čipova doveo je do razvoja novih proizvoda i transformacije industrije. Na ovoj radionici/predavanju saznat ćete što su mikročipovi, kako se proizvode i za što se koriste. Zajedno ćemo, pomoću našeg pretražnoga elektronskog mikroskopa, uroniti u nanosvijet i pogledati kako to mikročip izgleda kada ga povećamo nekoliko desetaka tisuća puta. 

Ivana Jelovica Badovinac

diplomirala je matematiku i fiziku na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Izvanredna je profesorica na Fakultetu za fiziku te obnaša dužnosti prodekanice Fakulteta i predstojnice Centra za mikro- i nanoznanosti i tehnologije Sveučilišta u Rijeci.

Ivna Kavre Piltaver

rođena je u Rijeci, gdje je završila osnovnu i srednju školu na talijanskom jeziku. Nakon završenog studija fizike i matematike na Fakultetu za fiziku Sveučilišta u Rijeci upisala je doktorski studij na Fakultetu za matematiku i fiziku Sveučilišta u Ljubljani, gdje je doktorirala 2014. godine. Tijekom i nakon doktorskog studija usavršavala se i sudjelovala na raznim seminarima i konferencijama diljem Europe. Docentica je na Sveučilištu u Rijeci na Fakultetu za fiziku i Centru za mikro- i nanoznanosti i tehnologije. Znanstvena istraživanja obavlja u Centru za mikro- i nanoznanosti i tehnologije, pretežno u Laboratoriju za pretražnu elektronsku mikroskopiju. Uz znanstveni rad sudjeluje u sveučilišnoj nastavi i u popularizaciji fizike.

Scroll to Top