Inteligencija i znanstveno-tehnološki napredak

Podijeli :

Cilj je predavanja prezentirati ulogu inteligencije u znanstveno-tehnološkim revolucijama te ostvarivanje napretka koje one generiraju. U okviru navedene teme naglasak će biti na značajkama prve industrijske revolucije (od kraja 18. st. do sredine 19. st.), druge industrijske (mehanizacijske) revolucije (od druge polovice 19. st. do početka 20. st.), treće znanstveno-tehnološke (informatičke) revolucije (od druge polovice 20. st. do danas) te četvrte znanstveno-tehnološke revolucije, koja se danas već uvelike primjenjuje.


Dario Maradin izvanredni je profesor na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. U okviru nastavne djelatnosti predaje mikroekonomiju i srodne kolegije na prijediplomskom, diplomskom i poslijediplomskom studiju na hrvatskom i engleskom jeziku na Katedri za teorijsku ekonomiju. U okviru znanstvenoistraživačkog rada autor je ili suautor niza znanstvenih članaka objavljenih u međunarodnim visokokvalitetnim časopisima te konferencijama.

Mirjana Grčić Fabić izvanredna je profesorica na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Njezin je istraživački interes poduzetništvo, posebice startup-poduzetništvo, poduzetnički ekosustav, inovacije, poslovni modeli i društveno poduzetništvo. Voditeljica je istraživačkog projekta Digitalno poduzetništvo i otpornost: teorijska i empirijska analiza digitalnih startupa. Sudjelovala je i sudjeluje u nekoliko istraživačkih i stručnih projekata vezanih uz poduzetništvo, menadžment i inovacije. Objavila je preko 20 znanstvenih i stručnih radova. Svojim radom promiče i pridonosi jačanju poduzetničkih kompetencija u društvu, što se ponajviše ogleda angažmanom u mentorskim programima za poduzetnike i početnike, vođenje studentskih startup-projektnih timova te popularizaciju poduzetništva u društvu. Predaje na specijaliziranim poduzetničkim treninzima namijenjenim općoj populaciji.


Napomena: Ciljna publika: Vijeće učenika i predstavnici razrednih odjela OŠ Eugen Kumičić Rijeka.