Cilj je ovoga interaktivnog predavanja na popularan način predstaviti vezu između znanosti, gospodarstva i društva. Kakav je točno utjecaj poduzetništva na gospodarstvo i društvo i kako ono oblikuje svijet u kojem živimo? Kako su povezani znanost, poduzetništvo i inteligencija? Kako se ideja znanstvenika transformira u korisni proizvod/uslugu/blagostanje? Što je to kreativna destrukcija? Kakva je veza između poduzetništva i osobnog razvoja? Poticajnim primjerima i zadanim izazovima učenici će i sami dolaziti do odgovora na neka od ovih, ali i brojnih drugih pitanja vezanih uz suvremeno poduzetništvo.
Mirjana Grčić Fabić izvanredna je profesorica na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Njezin je istraživački interes poduzetništvo, posebice startup-poduzetništvo, poduzetnički ekosustav, inovacije, poslovni modeli i društveno poduzetništvo. Voditeljica je istraživačkog projekta Digitalno poduzetništvo i otpornost: teorijska i empirijska analiza digitalnih startupa. Sudjelovala je i sudjeluje u nekoliko istraživačkih i stručnih projekata vezanih uz poduzetništvo, menadžment i inovacije. Objavila je preko 20 znanstvenih i stručnih radova. Svojim radom promiče i pridonosi jačanju poduzetničkih kompetencija u društvu, što se ponajviše ogleda angažmanom u mentorskim programima za poduzetnike i početnike, vođenje studentskih startup-projektnih timova te popularizaciju poduzetništva u društvu. Predaje na specijaliziranim poduzetničkim treninzima namijenjenim općoj populaciji.
Dario Maradin izvanredni je profesor na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. U okviru nastavne djelatnosti predaje mikroekonomiju i srodne kolegije na prijediplomskom, diplomskom i poslijediplomskom studiju na hrvatskom i engleskom jeziku na Katedri za teorijsku ekonomiju. U okviru znanstvenoistraživačkog rada autor je ili suautor niza znanstvenih članaka objavljenih u međunarodnim visokokvalitetnim časopisima te konferencijama.
Antonija Petrlić docentica je na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. U okviru prijediplomske i diplomske nastave predaje na kolegijima Analiza i planiranje, Revizija, Kontroling te Integrirani poslovni procesi. Voditeljica je sveučilišnoga specijalističkog studija Kontroling pri Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Njezini su istraživački interesi upravo u području kontrolinga i s njim poveznim funkcijama i alatima. Voditeljica je istraživačkog projekta Važnost kvalitete informacijskog sustava i digitalne transformacije za efektivni partnerski odnos kontrolera i menadžera u procesu poslovnog odlučivanja. Autorica je ili suautorica niza znanstvenih i stručnih članaka, objavljenih u priznatim domaćim i međunarodnim časopisima i zbornicima konferencija.
Napomena: Predavanje je namijenjeno učenicima 5. – 8. razreda osnovne škole. Predavanje će se održati u OŠ Nikola Tesla Rijeka.