Inteligentna geotehnička rješenja u Rijeci (geotehnička šetnja Rijekom)

Podijeli :

Na području Grada Rijeke, naročito u starom dijelu, brojna su inteligentna (i manje inteligentna) rješenja usvojena tijekom temeljenja i izvedbe geotehničkih radova brojnih građevina. Budući da su geotehnički radovi uglavnom izvedeni u podzemlju i nisu vidljivi oku, o njima se zna vrlo malo, a često i nisu nigdje precizno dokumentirana. Ipak, neka se geotehnička rješenja ipak ne bi smjela zaboraviti te je cilj ove šetnje podsjetiti i prikazati neke geotehničke inženjerske zahvate u užem centru grada koji svakako zaslužuju da ih se predstavi novim generacijama graditelja, ali i onima koje vole čuti i nešto što već sada predstavlja graditeljsku prošlost Grada Koji Teče.


Željko Arbanas rođen je 20. srpnja 1959. u Rijeci, Hrvatska. Diplomirao je na Građevinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci 1982. godine, magistrirao (2002.) i doktorirao (2004.) na Građevinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Bio je zaposlen u tvrtki GRO Cesta Rijeka (1983. – 1986.) kao inženjer na gradilištu; na Građevinskom fakultetu u Rijeci (1996. – 1991.) kao asistent; na Institutu građevinarstva Hrvatske (1991. – 2010.) kao projektant, voditelj projekata, savjetnik i voditelj Odjela za geotehniku u Poslovnom centru Rijeka. Od 2002. godine je na Građevinskom fakultetu u Rijeci zaposlen u polovici radnog vremena, a od 2010. godine do danas u punom radnom vremenu kao viši predavač, docent, izvanredni i redoviti profesor. Nositelj je više kolegija na prijediplomskom sveučilišnom, diplomskom sveučilišnom i poslijediplomskom sveučilišnom studiju. Pod njegovim je mentorstvom završeno 168 završnih i diplomskih radova i šest doktorata. Objavio je više od 250 radova u znanstvenim časopisima, zbornicima radova međunarodnih i domaćih konferencija i kao poglavlja u knjigama te je kao autor i urednik objavio 16 uredničkih knjiga. Voditelj je brojnih domaćih i međunarodnih znanstvenih projekta, naročito u području istraživanja klizišta. Osnovna su područja njegovih istraživanja mehanika tla i stijena, klizišta, geotehničke konstrukcije, temeljenje građevina i izvedba građevnih jama. U stručnom je radu izradio više od 500 geotehničkih izvještaja te više od 400 projekata temeljenja, potpornih zidova, sanacije klizišta i osiguranja građevnih jama. Za svoj je inženjerski rad 2014. nagrađen nagradom Kolos, koju dodjeljuje Hrvatska komora inženjera građevinarstva, za izuzetna dostignuća u struci, strukovni smjer Geotehnika, za projekt sanacije tunela Kalvarija i projekt osiguranja građevne jame Zagrad B u Rijeci. Voditelj je i suvoditelj Hrvatske grupe za klizišta, koju je ICL četiri puta proglašen svjetskim centrom izvrsnosti za smanjenje rizika od klizišta. Član je Hrvatske komore inženjera građevinarstva i Hrvatske akademije tehničkih znanosti. Bio je podpredsjednik Međunarodnog konzorcija za klizišta u terminima 2017. – 2020. i 2021. – 2023. te predsjednik u terminu 2024. – 2026. godine. Član je sljedećih međunarodnih znanstvenih udruga: International Society for Rock Mechanics, International Society for Soil Mechanics and Geotechnical Engineering i International Association for Engineering Geology and Environment. Zamjenik je glavnog urednika časopisa Landslides (Klizišta) te recenzent u brojnim drugim međunarodnim časopisima.

Napomene: Najveći je broj sudionika 15, koje popunjava prvih 15 prijavljenih. U slučaju mogućnosti sudjelovanja naknadni će prijavitelji biti obaviješteni e-poštom. Ciljna publika: Poznavatelji graditeljske struke, posebno temeljenja građevina. Potrebna prethodna najava na adresu zeljko.arbanas@gradri.uniri.hr (najkasnije do 22. travnja 2024.).