Posebnost turističke infrastrukture za održivi razvoj turizma omogućiti je dolazak turista do odredišta. U vršnom dijelu sezone lokalno stanovništvo usporedo koristi opću (društvenu i tehničku) i turističku infrastrukturu. Turistička se infrastruktura planira kao nadogradnja postojeće infrastrukture i usmjerena je prvenstveno ka razvoju turizma. U sklopu panela sudionici će predstaviti neke od razvojnih planerskih principa održivosti, turističke infrastrukture, različitoga sektorskog gledišta i dinamike: strateške, organizacijske, socijalne, ekonomijske, kulturne i ekološke u cilju planiranja cjelovite prostorne ravnoteže.
Bogdan Lukić rođen je 7. maja 1959. godine u Beogradu, Republika Srbija. Diplomirao je 1984. godine na Prirodno-matematičkom fakultetu u Beogradu – smer: prostorno planiranje; magistarsku tezu odbranio je 1994. godine, a doktorsku disertaciju 2005. godine na Geografskom fakultetu u Beogradu. Od 1986. do 1990. godine radio je kao urbanista u Urbanističkom birou „Goša-Projmetal“. Od 1. oktobra 1990. godine angažovan je na Geografskom fakultetu u Beogradu, gde je prošao kroz sva zvanja: od asistenta pripravnika (1990-1995), asistenta, (1995-2005), docenta (2005-2016), vanrednog profesora (2016- 2021) i redovnog profesora (od 2021). Obavlja nastavu na osnovnim, master i doktorskim studijama. Od 1998. do 2006. godine izvodio je nastavu na Katedri za planiranje i građenje naselja Građevinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, a od 2011. do danas angažovan je kao gostujući profesor na studijskoj grupi Prostorno planiranje na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Banja Luci. Glavne su teme njegovog rada: (1) planiranje i programiranje tehničke i društvene infrastrukture i prostornim i urbanističkim planovima; (2) analiza i sinteza u oblasti tehničke infrastrukture; (3) koordinacija u oblasti planiranja i programiranja tehničke infrastrukture; i (4) prepoznavanje specifičnosti problema i razvoja seoskih teritorija. Autor je i koautor dva univerzitetska udžbenika i preko 120 radova iz tematike planiranja i programiranja razvoja infrastrukture, zaštite životne sredine i razvoja brdsko-planinskog prostora. Kao mentor učestvovao je u izradi doktorskih, magistarskih, master, diplomskih i završnih radova. Bio je predsednik i član organizacionih odbora, predsednik i član naučnih odbora više desetina naučno-stručnih skupova. Recenzent je više monografija i naučnih radova. Učestvovao je u dvadesetak naučnoistraživačkih projekata preko Geografskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Obavljao je funkcije člana saveta, šefa katedre za prostorno planiranje i upravnika Instituta za geoprostorne osnove životne sredine Geografskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Bio je član predsedništva i predsednik Asocijacije prostornih planera Srbije. Član je Udruženja urbanista Srbije, Inženjerske komore Srbije i Srpskog geografskog društva. Član je Republičke komisije za stručnu kontrolu prostornih planova u Ministarstvu građevina, saobraćaja i infrastrukture Republike Srbije – Sektor za prostorno planiranje i urbanizam. Tokom svoje karijere bio je član tima u izradi 25 prostornih i 15 urbanističkih planova, generalnih projekata i studija (obrađivač i koordinator infrastrukture).
Miroslav Marić rođen je 1974. godine u Beogradu. Diplomirao je 2000. godine na Geografskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, smer: prostorno planiranje. Godine 2015. na Geografskom fakultetu Univerziteta u Beogradu odbranio je master rad „Saobraćajna buka i životna sredina – na primeru obilaznice oko Beograda“. Od 2000. godine zaposlen je u Institutu za puteve a.d. Beograd na mestu stručnog saradnika-vodećeg projektanta u Odeljenju za zaštitu životne sredine. Angažovan je na poslovima koordinacije planske i tehničke dokumentacije na glavnim pravcima koridora X i XI, obilaznice Beograda i drugih putnih pravaca na teritoriji Republike Srbije. Učestvovao je na izradi više planskih prostorno planskih dokumenata i projektima upravljanja životnom sredinom (strateških procena uticaja na životnu sredinu, studija o proceni uticaja na životnu sredinu, planova upravljanja uticaja na životnu sredinu i socijalno okruženje itd.). Od 2011. do 2014. godine i od 2018. do 2021. godine obavljao je funkciju predsednika Asocijacije prostornih planera Srbije (APPS). Sa APPS učestvovao je na više domaćih i međunarnodnih projekta u oblasti prostornog planiranja i zaštite životne sredine. Koordinirao je naučno-stručnim skupovima u organizaciji APPS. Kao predsednik APPS objavio je više stručnih zbornika i monografija. Kao autor i koautor objavio je nekoliko naučno-stručnih radova na temu prostornog planiranja, infrastrukture i zaštite životne sredine. Od 2018. godine član je upravnog odbora Društva za puteve – Via Vita. Ispred Ministarstva saobraćaja, građevinarstva i infrastrukture RS izabran je za člana komisije za stručnu kontrolu planskih dokumenta infrastrukturnih koridora. Živi i radi u Beogradu. Oženjen je i otac dvoje dece.
Napomene: Prezentacija i interaktivna demonstracija namijenjene su studentima i stručnoj javnosti.