Vjerojatno ste čuli da računala pohranjuju podatke koristeći nizove nula i jedinica. U našoj ćemo radionici tijekom tri aktivnosti istražiti kako je to moguće. U prvoj ćemo aktivnosti koristiti kovanice kako bismo shvatili način na koji su brojevi pohranjeni u računalima. U drugoj ćemo aktivnosti izraditi narukvice od perlica s kojima ćemo ispisati prva slova imena kako bismo shvatili način na koji računala pohranjuju slova. Konačno, treća će nam aktivnost pomoću bojanke pokazati kako se pohranjuju slike i crteži. Na kraju, otvorit ćemo kućište računala i istražiti dijelove u kojima su pohranjeni podaci.
Doc. dr. sc. Ivna Kavre Piltaver rođena je u Rijeci, gdje je završila osnovnu i srednju školu na talijanskom jeziku. Nakon završenog studija fizike i matematike na Odjelu za fiziku Sveučilišta u Rijeci upisala je doktorski studij na Fakultetu za matematiku i fiziku Sveučilišta u Ljubljani, gdje je doktorirala 2014. godine. Tijekom i nakon doktorskog studija usavršavala se i sudjelovala na raznim seminarima i konferencijama diljem Europe. Trenutno je zaposlena na Sveučilištu u Rijeci na Fakultetu za fiziku i Centru za mikro- i nanoznanosti i tehnologije. Znanstvena istraživanja obavlja u Centru za mikro- i nanoznanosti i tehnologije pretežno u Laboratoriju za pretražnu elektronsku mikroskopiju. Uz znanstveni rad sudjeluje u sveučilišnoj nastavi i u projektima popularizacije fizike.
Doc. dr. sc. Rok Piltaver bio je fasciniran računalima još od mladosti, što ga je dovelo do studija računarstva i istraživačkog rada u području umjetne inteligencije na Institutu Jožef Stefan u Ljubljani. Sudjelovao je u razvoju inteligentnih sustava (npr. koji prepoznaju promjene u zdravstvenom stanju starijih osoba, vrata koja prepoznaju osobe, robota koji uče od ljudi, sustava za preporuku i planiranje izleta te pametnog doma koji se prilagođava preferencijama stanara). U doktoratu se usredotočio na razumljivost modela strojnog učenja. Kako bi stekao iskustvo s podatcima velikog obujma, četiri je godine radio kao podatkovni inženjer u uspješnoj razvojnoj (start-up) tvrtci. Proteklih pet godina radi kao podatkovni znanstvenik u poduzeću Outfit7, gdje pomoću podataka optimizira neke od najpopularnijih mobilnih igara na svijetu te je zadužen za razvoj sustava poput spajanja (matchmaking) i rangiranja igrača te personalizacije. Dugogodišnji je supredsjednik Slovenske konferencije o umjetnoj inteligenciji i aktivan član lokalne zajednice podatkovnih znanstvenika. Nedavno je postao naslovni docent na Fakultetu informatike i digitalnih tehnologija u Rijeci, gdje predaje o podatkovno intenzivnim aplikacijama.