Utjecaj tjelesne aktivnosti na razvoj djece

Podijeli :

Predavanje i rasprava o znanstvenim dokazima značaja i utjecaja tjelesne aktivnosti na razvoj motoričkih i kognitivnih sposobnosti djece.


Izv. prof. dr. sc. Stanislav Peharec, dipl. somatoped, ravnatelj je Poliklinike za fizioterapiju i medicinsku rehabilitaciju „Peharec“ u Puli i profesor na Fakultetu zdravstvenih studija u Rijeci. Doktorirao je 2007. godine na Medicinskom fakultetu u Rijeci. Izvodi nastavu i na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu, na poslijediplomskom doktorskom studiju Kineziologija na Kineziološkom fakultetu u Zagrebu te na Medicinskom fakultetu u Rijeci. Objavio je osam znanstvenih i sveučilišnih priručnika od čega je pet sveučilišnih udžbenika i tri znanstvene knjige. Sudjelovao je u realizaciji brojnih stručnih projekata kojima se postiže transfer znanja i tehnologija te povezivanje akademske i gospodarske zajednice. Dobitnik je Državne nagrade za sport „Franjo Bučar“, koju dodjeljuje Republika Hrvatska za iznimna postignuća i doprinos od osobitog značenja za razvoj sporta u Republici Hrvatskoj. Područje su njegova rada dijagnostika i liječenje poremećaja lokomotornog sustava kod djece, odraslih i sportaša. Osobito je uključen u javnozdravstvene tribine i istraživanja utjecaja tjelesne neaktivnosti i sjedilačkog načina života na razvoj lokomotornih funkcija djece i mladih.

Prof. dr. sc. Gordana Starčević-Klasan, dr. med., profesorica je anatomije i pročelnica Katedre za temeljne medicinske znanosti Fakulteta zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci. Doktorirala je 2008. godine na Medicinskom fakultetu u Rijeci. Autorica je brojnih znanstvenih radova i znanstvenih knjiga te voditeljica znanstvenih i kompetitivnih projekata. Posebno je područje njezina znanstvenoga interesa utjecaj tjelesne neaktivnosti i sjedilačkog načina života na kardiorespiratorni i mišićno koštani sustav te na mišićnu snagu i izdržljivost kod mladih, što je i tema doktorskog rada pod njenim mentorstvom. Svojim stručnim radom sudjeluje i u projektima popularizacije znanosti te je aktivno uključena u organizaciju i izvedbu projekta popularizacije tjelesne aktivnosti i pravilne prehrane u cilju prevencije kroničnih metaboličkih i koštanih oboljenja.

Željko Jovanović rođen je 26. studenoga 1965. u Rijeci. Diplomirao je na Medicinskom fakultetu 1990., magistrirao na Medicinskom i Ekonomskom fakultetu riječkoga sveučilišta te doktorirao 2005. na Medicinskom fakultetu u Rijeci. Stručno se usavršavao na programima London Business School, poslovne škole INSEAD Fontaineblaue i Postgraduate Institute of International Studies, Paris, Le Crans Montana. Nakon doktorata 2006. kao vanjski se suradnik bavi znanstveno-nastavnim radom na sveučilištima u Rijeci, Osijeku i Puli, te je 2018. izabran u znanstveno- nastavno zvanje izvanrednog profesora na Odjelu za sestrinstvo Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli i Fakultetu zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci. Predaje na kolegijima iz farmakologije, toksikologije, javnog zdravstva, zdravstvenog odgoja, promocije zdravlja i prevencije bolesti na studijima sestrinstva, medicinsko- laboratorijske dijagnostike, kliničkog nutricionizma, menadžmenta sestrinstva i opće medicine. Mentor je u 45 završnih i diplomskih radova studenata te autor i suautor u 90-ak znanstvenih i stručnih radova te kongresnih priopćenja. Prodekan je za poslovne odnose i znanost na Fakultetu zdravstvenih studija u Rijeci.