Modeli koji se temelje na generativnoj umjetnoj inteligenciji omogućavaju stvaranje tekstova, slika, animacija i drugih sadržaja na temelju velikih količina podataka koje imaju na raspolaganju. Tu se posebno ističe ChatGPT i veliki jezični modeli koji imaju mogućnost generiranja vrlo kvalitetnih tekstova prema danim uputama. ChatGPT može voditi smislenu komunikaciju, odgovarati na pitanja, pisati eseje, kreirati priče i pjesme, generirati programski kôd i slično. Međutim, ChatGPT i slični modeli imaju određena ograničenja, pa tako, primjerice, ChatGPT ponekad može generirati pogrešne odgovore na pitanja što nazivamo „haluciniranjem“. U ovom će se predavanju prikazati neke od tehnika i strategija koje se mogu primijeniti kako bi ChatGPT generirao točnije i preciznije rezultate te postao „pametniji“.
ChatGPT unaprijeđen je već i u odnosu na početnu verziju, koja je bila puštena u javnost u studenom 2022. godine. S vremenom je sadržaj koji generira ChatGPT postao kvalitetniji što je ostvareno dodatnim treniranjem modela te prelaskom na napredniju verziju koja koristi model GPT-4. Također, preciznije je odgovore moguće dobiti ako znamo dobro postaviti upit, odnosno različitim tehnikama prompt inženjeringa. Osim toga, postoje pristupi koji omogućavaju uključivanje dodatnog znanja u model što može smanjiti „haluciniranje“. Pristup koji se naziva RAG (engl. retrieval-augmented generation) omogućava integraciju eksternog znanja s jezičnom modelom i na taj način omogućava generiranje točnijih odgovora na zadana pitanja. Nadalje, veliki jezični modeli mogu se unaprijediti tehnikama finog podešavanja (engl. fine-tuning) za neki specifičan zadatak.
Ana Meštrović redovita je profesorica na Fakultetu informatike i digitalnih tehnologija Sveučilišta u Rijeci. Voditeljica je Laboratorija za Semantičke tehnologije na Fakultetu informatike i digitalnih tehnologija te Laboratorija za kompleksne mreže u Centru za umjetnu inteligenciju i kibernetičku sigurnost Sveučilišta u Rijeci. Bavi se istraživanjima iz područja umjetne inteligencije, a posebno obradom prirodnog jezika i analizom kompleksnih mreža. Sudjelovala je na nizu domaćih i stranih konferencija te objavila preko 100 znanstvenih radova. Dobitnica je nekoliko nagrada i priznanja pri čemu valja izdvojiti Godišnju nagradu Grada Rijeke i Nagradu za transfer znanja Zaklade Sveučilišta u Rijeci.