Vinska mušica u znanstvenim istraživanjima

Podijeli :

Laboratorij za genetiku ponašanja bavi se istraživanjima genetskih osnova razvoja ovisnosti o drogama na vinskoj mušici. Tijekom Dana otvorenih vrata posjetitelji će imati prilike vidjeti mušice pod mikroskopom, uočiti razlike između mužjaka i ženki te naučiti glavne dijelove tijela kukaca. Objasnit ćemo razvojni ciklus od jajašca, preko crvića i čahure do odrasle mušice. Također, priredili smo pregled povijesnih otkrića do kojih je došlo korištenjem vinske mušice te neke zanimljivosti upotrebe vinskih mušica za različite vrste znanstvenih istraživanja. Konačno, usporedbom mozga mušica sa sisavcima objasnit ćemo kako i zašto istraživanja na modelu mušice unapređuju naše spoznaje o genetskoj podlozi spavanja, učenja i pamćenja te mreža socijalnih interakcija.


Ana Filošević Vujnović završila je prijediplomski i diplomski studij kemije na Prirodoslovno- matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Svoju je znanstvenu karijeru počela na području kemije kompleksnih spojeva prijelaznih metala. Godine 2018. doktorirala je na Sveučilištu u Rijeci u interdisciplinarnom području biotehnologije u biomedicini. Trenutno je viši predavač na Fakultetu biotehnologije i razvoja lijekova. Bavi se proučavanjem mjerljivih oblika ponašanja povezanih s ovisnostima te njihove genetske pozadine na model- organizmu vinske mušice.

Bobana Samardžija radi na Fakultetu biotehnologije i razvoja lijekova Sveučilišta u Rijeci u laboratoriju za istraživanje kroničnih mentalnih bolesti. Studentica je treće godine doktorskog studija Medicinska kemija, gdje aktivno sudjeluje u promociji znanosti široj javnosti. Njezino istraživanje uključuje ispitivanje netopljivih proteina u uzorcima mozgova žrtava suicida ili pacijenata s prethodno dijagnosticiranom shizofrenijom ili depresijom. Također, na modelu vinske mušice ispituje utjecaj ključnih proteina u mentalnim bolestima na aktivnost mušica.