Zabavne čestice

13. 10.2020., 12.00 – 14.00

Voditeljice: Marina Manganaro i Jelena Strišković

„Svi smo stvoreni od zvijezda!“ Ali kako nastaju zvijezde? Pa isto kao i sve u našem Svemiru – od elementarnih čestica!
S nama otkrijte kako se čestice lijepe i sastavljaju materiju onakvu kakvu poznajemo. Čestice imaju mnoga različita svojstva (naboj, spin, paritet) i neka od njih ćemo zajedno istražiti.

A što je s antičesticama? I one su dio igre! Koja će momčad pobijediti? Pridružite se izazovu!

Marina Manganaro

(@marinamanganaro)

docentica je na Odjelu za fiziku Sveučilišta u Rijeci. Njezino je područje istraživanja astročestična fizika, a u međunarodnoj kolaboraciji MAGIC (Major Atmospheric Gamma-ray Imaging Cherenkov) radi s gama- zrakama vrlo visokih energija. Voditeljica je znanstvenoga festivala „Pint of Science Croatia“. Oduševljena je korisnica Linuxa i dio je riječke podružnice Hrvatskoga udruženja korisnika Linuxa (HULK).

Jelena Strišković

(@JStriskovic)

asistentica je na Odjelu za fiziku u Osijeku te doktorandica na Odjelu za fiziku Sveučilišta u Rijeci. Njezino je područje istraživanja astročestična fizika, tj. gama-zrake vrlo visokih energija. U slobodno vrijeme voli čitati (SF, beletristika te distopijski romani) i istraživati Papuk i Krndiju.