Porijeklo života u svemiru (i na Zemlji)

14. 10.2020., 12.00 – 13.00

Predavač: Tomislav Jurkić

Kako je nastao život na Zemlji? Postoji li život negdje drugdje u svemiru, daleko od Zemlje i Sunčeva sustava? Postoje li izvanzemaljska inteligentna bića? Možemo li s njima uspostaviti kontakt? Ovo su tek neka od važnih pitanja za čijim odgovorima naša civilizacija traga već stoljećima. Kada, gdje i kako je nastao život na Zemlji i u svemiru, i koji su uvjeti u kojima se život može  razvijati, ključna su pitanja za razumijevanje našeg položaja u svemiru. Je li planet Zemlja jedinstven ili postoje i drugi planeti na kojima može nastati život? Kako nastaju planeti poput Zemlje? U kakvim uvjetima život može opstati i je li moguće prenijeti život s jednoga planeta na drugi? Kako možemo otkriti život na drugim, udaljenim planetima? Odgovor na ova i mnoga druga pitanja o životu u svemiru moći ćete dobiti u ovom znanstveno popularnom predavanju.

Tomislav Jurkić

doktor je znanosti i diplomirani inženjer fizike koji je završio diplomski studij na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu, gdje je doktorirao na temu istraživanja prašine u okolini različitih vrsta zvijezda, poput mladih zvijezda, oko kojih se iz prašine tek formiraju protoplanetarni diskovi i planeti, ili starih zvijezda, pri kraju svoje evolucije. Uz istraživanje zvjezdane prašine područje su mu interesa i meteorska astronomija, atmosfere divovskih vrućih zvijezda, astrobiologija te popularizacija astronomije i fizike. Aktivno radi s nadarenim učenicima, posebno kroz sudjelovanje i mentorski rad na znanstvenim kampovima i školama astronomije i fizike, koje je i sam pohađao tijekom srednje škole. Od 2006. godine zaposlen je na Odjelu za fiziku Sveučilišta u Rijeci, a danas radi kao predavač. Suradnik je na više međunarodnih znanstvenih projekata te predstavnik Hrvatske u upravnom odboru europskog projekta suradnje u znanosti i tehnologiji (COST) ‘Istraživanje Mliječnog puta pomoću Gaia svemirskog teleskopa’. Tijekom svoga rada boravio je na Institute for Advanced Study u Princetonu, SAD, u Astronomskom centru Nikole Kopernika u Torunu, Poljska, na Queen’s University Belfast u Ujedinjenom Kraljevstvu, te se usavršavao na nekoliko škola astrofizike. Aktivno je uključen i u međunarodnu LSST kolaboraciju – veliki pregled prostora i vremena na opservatoriju Rubin u Čileu, najveći astronomski projekt u svijetu te vrste.