Od nule do beskonačnosti – kratka povijest brojeva i brojki

16. 10.2020., 17.00 – 18.00

Predavač: Franka Miriam Brueckler

Kada vidimo 2020, više i ne razmišljamo o tome što taj niz simbola znači – automatski ćemo ga shvatiti kao broj dvije tisuće i dvadeset. No, kroz povijest su različite kulture zapisivale brojeve različitim brojkama, naravno, nakon što su ljudi počeli brojiti. Najstariji dokazi brojenja sežu oko 40 000 godina unatrag i u ovom ćemo predavanju otkriti kako su od prvotnog brojenja ljudi postepeno razvijali svijest o brojevima, kako su ih zapisivali, kako su kultura i okolnosti pojedinog vremena utjecale na brojke i obrnuto, kada se počelo brojeve doživljavati kao samostalne objekte, a ne samo kao pridjeve, kad i gdje se pojavila nula.

Ako imate poteškoća s gledanjem videa možete ga također pratiti i na stranicama YouTube-a na linku OVDJE

Franka Miriam Brueckler

rođena je 1971. u Essenu, Njemačka. Školovala se u Zagrebu, gdje je 1995. diplomirala matematiku, 1998. magistrirala i 2002. doktorirala, sve na Matematičkom odsjeku PMF-a. Iako joj je doktorat bio iz područja teorije operatora, znanstveni je interes usmjerila na nastavu matematike, primjenu matematike u kemiji i, posebno, na povijest matematike. Objavila je desetak znanstvenih radova, desetke stručnih radova i pet stručnih knjiga, od kojih tri na njemačkom jeziku. Od 2006. docentica je na Matematičkom odsjeku PMF- a u Zagrebu, gdje trenutno predaje Matematiku 1 i 2 za kemičare, Povijest matematike te Kristalografiju za geologe. Od 1998. aktivno se bavi popularizacijom matematike, te je objavila tri znanstveno-popularne knjiga iz područja matematike, više od 100 popularnih članaka, održala stotinjak javnih predavanja i radionica u Hrvatskoj i šire, više desetaka puta nastupala u televizijskom i radijskom programu. Uz matematiku glavni su joj interesi kuhanje i putovanja. Vlada engleskim i njemačkim jezikom, a služi se i turskim. Dobitnica je Državne nagrade RH za popularizaciju i promidžbu znanosti za 2009. godinu, a 2014. bila je prevoditeljica i stručna savjetnica prigodom gostovanja izložbe “Volim matematiku” u Zagrebu.