Kultura znanosti

12. – 17. 10.2020.

Tema ovogodišnjega Festivala znanosti naglašava povezanost kulture i znanosti, pa neizbježno potiče na razmišljanje o umjetnicima čiji oblikovni svijet i senzibilitet povezuju ta dva pojma. Svi su oni svojim djelima bili povezani sa znanošću, jer su prvenstveno bili ili jesu zainteresirani za percepciju, geometriju, svijetlo, prostor, zvuk, astronomiju, matematiku i fiziku, i, naravno, humanističke znanosti.

Govorimo o likovnim umjetnicima grupe de Stijl, EXATa, ruskoga konstruktivizma, art concreta, ili da spomenemo neke od njih poimence: Max Bill, Georges Vantongerloo, Richard Paul Lohse, Piotr Kowalsky, Vassilakis Takis, James Turell, Olafur Eliasson, Richard Serra itd. Mogli bismo proširiti tu listu brojnim kompozitorima, poput Stockhausena ili Glassa, ili režiserima (Robert Wilson), arhitektima (Steven Holl), književnicima (James Joyce), pjesnicima, koreografima i brojnim predstavnicima drugih umjetničkih djelatnosti. Međutim, medijska slika devastacije Australije, amazonske prašume ili Antarktika, izazvana klimatskim promjenama, usmjerila nas je prema problemu koji se naprosto više ne može zanemarivati i koji je, vjerujemo, u ovom trenutku ključan za daljnji opstanak na planetu Zemlji. U ekologiji možemo postići uspjeh jedino ako zajednički širimo svijest o održivosti u klimatskim uvjetima koji nam predstoje. Znanja koja posjedujemo i odgovornost koju dijelimo mogu pridonijeti adaptaciji na nove egzistencijalne uvjete. Suradnja umjetnika i znanstvenika ostvarena, na primjer, na području dizajna urodila je vrlo kvalitetnim proizvodima koji vrlo često mijenjaju percepciju oblika života koji živimo. Vjerujemo da se ubrzano primiče trenutak u kojem će se vidjeti koje ljudske djelatnosti mogu pomoći u promjenama koje nam uskoro predstoje.

Naziv projekta/izložbe:

Adaptacija

Prostor izlaganja:

Aula Filozofskog fakulteta u Kampusu Sveučilišta u Rijeci

Trajanje izložbe:

12. do 17. listopada 2020.

Izvedba:

Studentice i studenti 2. god. dipl. studija