Voditelji:
Jadranka Vraneković i Ema Arh
Radionica je zatvorenog tipa.
Krške su lokve mala vodena staništa, nastaju prirodnim putem, ali ih često oblikuje i čovjek, pa razlikujemo prirodne i umjetne lokve. Lokve su oduvijek bile izvor vode za napajanje stoke i polja. U lokvama pronalazimo mnoge močvarne i vodene vrste biljaka i životinja, stoga predstavljaju izvor hrane i vode brojnim drugim vrstama te su posebno važne u očuvanju biološke raznolikosti. S obzirom na moderan način života lokve polako zarastaju, a time i nestaju vrijedni primjeri biljaka i životinja, odnosno smanjuje se biološka raznolikost. Kako bi se svijest o očuvanju biološke raznolikosti probudila već u mlađoj školskoj dobi, sudionicima će se na radionici približiti živi svijet krških lokvi te osvijestiti važnost njihova očuvanja, što podrazumijeva i njihovo čišćenje od mulja, ali od otpada koje stvara čovjek. Povremene mediteranske lokve dio su Europske ekološke mreže Natura 2000.
Izv. prof. dr. sc. Jadranka Vraneković
prof. biol. kem., radi na Zavodu za medicinsku biologiju i genetiku Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Voditeljica je znanstvenog projekta Epigenetički i genetički čimbenici u etiologiji srčanih grešaka kod osoba sa sindromom Down. Voditeljica je i stručno-dijagnostičkog laboratorija za citogenetiku te molekularnu citogenetiku, čija je osnovna djelatnost prenatalna i postnatalna dijagnostika kromosomopatija. Uz znanstveni i stručni rad sudjeluje u nastavi većine kolegija preddiplomskih, diplomskih i poslijediplomskih studija u koje je Zavod uključen, a voditeljica je obvezatnog kolegija na drugoj godini preddiplomskog sveučilišnog studija sanitarnog inženjerstva Opća ekologija.
Ema Arh
studentica je treće godine preddiplomskoga sveučilišnog studija sanitarnog inženjerstva s izuzetnim interesom za ekologiju površinskih voda. Radna je tema njezina završnog rada Procjena citotoksičnosti malih površinskih vodenih staništa – krške lokve.