U ovoj će se radionici učenici viših razreda osnovne škole imati priliku upoznati s glavnim značajkama središnje zvijezde našega planetarnog sustava, od njegove dimenzije, strukture, fizikalnih svojstava te utjecaja na Zemlju. Učenici će jednostavnom opažačkom metodom mjeriti aktivnost Sunca i pritom, brojeći vidljive pjege na Sunčevoj površini, računati Wolfov broj. U sklopu će radionice najspretniji učenici imati priliku izrađivati posebne filtere koji će se u budućnosti koristiti za teleskopska opažanja Sunca.
Lovro Pavletić
doktorand je Fakulteta za fiziku Sveučilišta u Rijeci, na kojem je i diplomirao na temi izučavanja svojstva međuzvjezdane prašine oko pulsirajućih zvijezda tipa Mira. Sudjelovao je na projektu Hrvatske zaklade za znanost Visokoenergetska astrofizika teleskopima MAGIC i CTA. Bio je na studentskoj razmjeni na Sveučilištu u Camerinu u Italiji te na razmjeni doktoranada na Autonomnom sveučilištu u Barceloni. Sudjelovao je na brojnim znanstvenim skupovima, konferencijama, strukovnim školama i projektima poput Globalne meteorske mreže. Predsjednik je Akademskoga astronomskog društva – Rijeka, u kojemu je član od 2003. Odnedavno je koordinator Međunarodnog susreta astronoma regije Alpe-Adria.
Petar Jelača
nastavnik je fizike u Gimnaziji Andrije Mohorovičića Rijeka. Diplomirao je na Odjelu za fiziku Sveučilišta u Rijeci. Voditelj je školske astronomske sekcije te je mentor učenicima na natjecanjima iz astronomije. Dosad su koje je pripremao postigli zapažene rezultate, uključujući i plasman na Međunarodnu astronomsku olimpijadu. Dobitnik je nagrade koja se dodjeljuje najuspješnijim odgojno-obrazovnog djelatnicima u Primorsko-goranskoj županiji u 2021. godini. Član je Upravnog odbora Akademskog astronomskog društva – Rijeka.
Učenici Gimnazije Andrije Mohorovičića Rijeka: Helena Marušić i Krešimir Bravić